Festival virtuální reality Czech VR Fest letos proběhl už potřetí, mě bohužel první ročník minul a z druhého ročníku jsem viděl pouze výstavu. Letošní Czech VR Fest 2019 jsem si tak nemohl nechat ujít.
Celý festival měl tři tří části – workshopy, konferenci a výstavu. Ve workshopech, které probíhaly v prvních třech dnech, si mohli návštěvníci vyzkoušet práci na VR aplikacích, z časových důvodů jsem se jich ale nemohl zúčastnit. Těšil jsem se tak alespoň na vyvrcholení festivalu v podobě konference a výstavy.
Do Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT jsem dorazil tak, abych stihnul zahájení festivalu a úvodní slovo pořadatelů. Při vstupu mě však překvapila nečekaně dlouhá fronta, naštěstí jsem nemusel čekat dlouho.
Festival byl rozdělený do dvou sektorů – v prvním sektoru rozděleném do dvou pater se konala výstava, kde zástupci firem prezentovali nejrůznější VR i AR vychytávky, zatímco v sektoru vedlejší auly jste se mohli dozvědět něco zajímavého z přednášek českých i zahraničních řečníků. Velmi jsem ocenil, že se v sektoru výstavy promítal i živý přenos z přednášek, takže jsem vždy věděl, kdo zrovna přednáší a o nic jsem nepřišel. V tom pomáhal i program přednášek, který se objevoval na několika obrazovkách rozmístěných po prostoru.
Přednášky nejen o VR
Úvodní zahájení festivalu jsem bohužel minul, ale naštěstí se mi podařilo stihnout první přednášku i ulovit místo v jedné z předních lavic.
Ve VR jde školení snáze
Hned po zahájení festivalu začala přednáška od nejočekávanějšího speakera festivalu – Karen Sanders z Real Serious Games – která představila svou aplikaci pro efektivní školení zaměstnanců prostřednictvím VR. Její řešení postavené na Unity 3D se používá v kombinaci s KOR-FX herní vestou s 4DFX technologií pro co nejvěrnejší napodobení reálných pracovních situací. Její řešení zaznamenalo úspěchy například při školení řidičů autobusů nebo stavbyvedoucích.
Přednáška byla přes Skype a bohužel ji provázely technické problémy, kdy chvilkami nebylo Karen moc slyšet. Nakonec se ale dalo vše do pořádku a přednáška ve výsledku stála za to.
Trénování sportu ve VR
V další přednášce Ing. Stěpán Šilhavý představil platformu Sense Arena pro trénink hokejistů. Ta se skládá se z tréninkové aplikace a speciálná hokejky namapované do VR pomocí HTC trackeru s haptickou odezvou.
Sense Arena vás sice nenaučí hrát hokej, ale naučí vás myslet, reagovat a rozvíjet své kongnitivní schopnosti. Aplikace nabídne hned několik módů tréninku, kdy každý z nich simuluje reálné situace v hokeji.
Lidská anatomie ve VR
Příjemně mě překvapila přednáška „VR anatomie lidského těla“, ve které se MUDr. Tomáš Brngál rozpovídal hned o dvou svých projektech. Jako první ukázal Human Anatomy VR – aplikaci, ve které můžete do detailu zkoumat jednotlivé části lidského těla. U každé z nich je uvedený její název v angličtině i latině, což ocení zejména studenti medicíny. Pokročilejší verze Anatomy Explorer je určená přímo pro výuku ve školách a studenti si jej nemohou vynachválit.
S AR mapou se turisti neztratí
Velký potenciál má i AR průvodce SmartGuide, kterého nám v poslední dopolední přednášce představil Václav Jurčíček. Tato aplikace určená turistům přidává do vašeho telefonu vrstvu rozšířené reality s navigačními šipkami, které vás zavedou k nejzajímavějším památkám ve vašem okolí. U památek uvidíte v rozšířené realitě i virtuální průvodce, který vám o památce řekne něco více.
Aplikace nabízí i přednastavené prohlídky, během kterých vám aplikace sama doporučí místa k navštívení a postupně vás po nich provede. SmartGuide zatím funguje jen ve vybraných městech a kromě navigace a virtuálních průvodců toho zatím moc neumí, do budoucna se ale chystá její další rozšíření.
Testuje zboží z e-shopů v rozšířené realitě
Vít Endler z Virtooal se přišel pochlubit virtuálním zrcadlem, které umožňuje zákazníkům e-shopů vyzkoušet na sobě zboží ještě před jeho zakoupením. Zrcadlo funguje na principu rozšířené reality a podobně jako např. Snapchat filtry přidává do selfie fotky či videa nejrůznější vylepšení.
V základu zrcadlo funguje pouze na fotkách, jak si můžete zkusit na e-shopu Dermacol, v pokročilejší variantě si na sobě v živém videu můžete vyzkoušet i 3D model zboží jako jsou např. brýle. Tato pokročilejší varinta však vyžaduje 3D scanning produktů, což není levná záležitost pro každého provozovatele e-shopu.
Seriózní využití VR ve vědě
Je skvělé, že se na festivalu našlo také místo hned pro devět přednášek, které se zabývaly možnostmi vědeckého uplatnění ve VR např. při rehabilitacích či léčbě fóbi a psychologických poruch. Například pokud se snažíme postavit právě fóbiím, je lepší tak učinit nejprve ve virtuální realitě, kde je možnost snadného útěku, a až později, posíleni nově nalezenou odvahou, se s tím zkusit poprat i v reálném životě.
Výstava
Hned u vstupu vítala příchozí osvědčená rytmická hra Beat Saber, kterou jsem viděl hrát návštěvníky všech věkových kategorií.
Kousek vedle byla možnost nahlédnout do rozšířené reality přes první HoloLens.
Ve druhé místnosti byly působivé demonstrace 3D scanování reálných objektů. Měl jsem vedle sebe reálnou vázu a její nascanovaný 3D model a téměř jsem je od sebe nedokázal rozeznat, modely byly vskutku detailní.
Zájem budilo i EEG zařízení pro čtení myšlenek, které na Czech VR Fest přinesla firma Deloitte. Ti, kteří se chtěli o technologii a jejím využití dozvědět více, mohli navštívit také přednášku Thomase Kanta.
V horním patře sektoru výstavy byly prezentace herních notebooků vhodných pro VR, hologramová rozšířená realita DeepFrame One a další VR aplikace k otestování. Jednou z nich byla i hra na virtuální piáno využívající technologie Leap Motion, díky které nebylo třeba žádných ovladačů, stačily prázdné ruce, které snímače s menšími obtížemi detekovaly. Přece jen jde už o starší technologii.
Virtuální život v Somnium Space
Na Czech VR Festu se ukázal i Somnium Space, který se dá popsat jako Second Life pro virtuální realitu. Somnium Space je simulace reálného světa servírovaná ve virtuální realitě. Můžete si v ní koupit pozemek a postavit domů nebo se jen tak poflakovat při západu slunce a pak si jít zaplavat. Herní avatar dokonce může vypadat jako vy – stačí nascanovat svůj obličej mobilním telefonem a dát ho i svému virtuálnímu protějšku.
Ukázka HTC Vive Pro Eye
Nejvíce jsem se těšil na hlavní lákadlo výstavy, kterým byla demonstrace nových VR brýlí Vive Pro Eye. Ty disponují tehchnologií eye-tracking, která dokáže poznat, kam se díváte, nebo jestli máte oči vůbec otevřené. To přináší spoustu nových možností využití.
Brýle si získaly mou pozornost už při prvotní kalibraci, během které se musíte dívat na kolečka rozmístěná po displeji. Když jsem se podíval na konkrétní kolečko, rozsvítilo se a já si připadal jako mistr Jedi.
Na Vive Pro Eye jsem si vyzkoušel simulátor přednášek Ovation, ve kterém stojíte na podiu a virtuálnímu publiku přednášíte text ze čtecího zařízení. Simulátor vaše přednášení zaznamenává včetně vašeho pohybu po pódiu (respektive po herní ploše) i včetně toho, kam přesně se během přednášení díváte. Po skončení přednášky máte možnost si ji znovu pustit ze záznamu, dívat se na sebe z pohledu třetí osoby a poučit se z případných chyb, které jste během přednesu dělali. Díky technologii eye-trackingu si můžete zobrazit také heatmapu, která ukazuje, kam jste se během přednášení nejvíce dívali.
Eye-tracking ve Vive Pro Eye není ale užitečný jen pro získávání analytických dat, ale přidává také další ovládací prvek. Např. pro prozkoumání předmětu ve hře už není třeba mačkat tlačítko na ovladači, stačí se na něj podívat nebo na něj mrknout.
O Vive Pro Eye byla na Czech VR Festu i přednáška od Marka Savkoviče z HTC, který se rozpovídal i o Vive Cosmos a Vive Focus.
Na výstavě jsem nemusel příliš čekat v řadách, jen právě na Vive Pro Eye jsem si musel počkal přes 10 minut, ne však kvůli dlouhé řadě, ale kvůli nadšenci přede mnou, který brýle nechtěl dát z ruky. A mě se také moc nechtělo.
Celkový dojem z Czech VR Fest 2019
Třetí ročník Czech VR Fest se oproti předchozím letům více zaměřoval na využití VR v podnikání a ve vědě, přednášky mi přišly zajímavé i pro návštěvníky, kteří se s VR setkali jen v zábavním průmyslu. Zde si naopak každý mohl otevřít obzory o tom, jaké další možnosti VR i AR nabízí.
Během celého festivalu catering, který nabízel pro mne nezbytné palivo v podobě kávy i limonády pro ty žíznivější. Ke snídani byly připravené výtečné dorty, během oběda si mohli návštěvníci pochutnat na pizze nebo sushi a později si osladit den výbornými donuty nejrůznějších barev a příchutí.
Jsem rád, že jsem tentokrát festival stihnul a mohl si ho kromě workshopů tentokrát užít celý. Z festivalu jsem odcházel s nadšením pro VR nastaveným na maximum a těšil se domů, až popadnu své VR brýle a zase se jednou propadnu do virtuálních světů.
Více z rubriky AR
Tim Cook i Apple věří, že rozšířená realita bude nedílnou součástí naší budoucnosti
Není žádným tajemstvím, že Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, je velkým fanouškem rozšířené reality. Oproti té virtuální má podle …
Headsetu Magic Leap 2 pro rozšířenou realitu se dočkáme v průběhu příštího roku
Next-gen AR headset Magic Leap 2 dostal oficiální datum vydání, rok 2021. Zakladatel a CEO společnosti Magic Leap, Rony Abovitz, …
Hybridních AR/VR brýlí od Apple se dočkáme až za dva roky
Výzkumný pracovník Apple, Ming-Chi Kuo, ve své zprávě z minulého měsíce tvrdil, že dlouho spekulované AR brýle společnosti se dostanou na …
Spekulace: Apple se spojil s Valve, připravují brýle pro rozšířenou realitu
O tom, že má Apple plány s rozšířenou realitou, se mluví již nějaký ten pátek. Naznačuje to například zmínka o …
Sony představuje nové brýle pro rozšířenou realitu a rovnou pracuje na dalších
Společnost Sony představila prototyp nových brýlí pro rozšířenou realitu. Při příležitosti 35. narozenin kultovních Krotitelů duchů byly brýle poprvé ukázány …
Odhaleny další detaily o Playstation VR 2. Co přinese nového?
Lepší snímání pohybu, žádné dráty a rozšířená realita? Společnost Sony získala další patent pro Playstation VR 2 a vypadá to, …
Krvelačné hračky ve vašem pokoji. Five Nights at Freddy’s bude děsit v rozšířené realitě.
Ikonická hororovka Five Nights at Freddy’s se v květnu toho roku vkradla do našich pokojů v podobě hry pro virtuální …
Apple brýle pro rozšířenou realitu nakonec dorazí! Dokonce dříve, než jsme mysleli.
I když se společnost Apple při uvedení nového iPhonu 11 o rozšířené realitě nezmínila, zdá se, že má s AR …
Men in Black: Global Invasion je další AR hrou navazující na tradici Pokémon Go
Muži v černém se letos v červnu po sedmi letech vrátili do kin, aby naši planetu zachránili před šmejdy z …
REPORTÁŽ: Future Port Prague ukázal technologie zítřka. Zkusili jsme Magic Leap i český XTAL.
Okno do budoucnosti plné dechberoucích technologií a inovativních přístupů. Tak by se dal popsat Future Port Prague, unikátní český festival, …
Dotkněte se budoucnosti na Future Port Prague už za pár dní
Vyzkoušejte si nejnovější technologie, nasajte jedinečnou festivalovou atmosféru a poznejte, co nám budoucnost nabízí. Příležitost dostanete už za necelých čtrnáct …
S Live View od Google Maps se už díky rozšířené realitě neztratíte!
Dost možná už se vám stalo, že jste zoufale bloudili ulicemi a ani mapy v chytrém telefonu příliš nepomohly. Tomu …
Czech VR Fest otevře svět virtuální reality letos už potřetí
Dlouholetí fanoušci virtuální reality se při pohledu kolem sebe musí upřímně pousmát. Ještě nedávno jsme znali VR jen jako technologii …
Nový Snapchat filtr na změnu pohlaví se těší obrovské popularitě, zkuste ho také
Mobilní aplikace Snapchat na sebe opět upoutala pozornost, tentokrát novým filtrem pro záměnu pohlaví mužů a žen, který stejně jako …
Madonna tančila se svými AR duplikáty díky rozšířené realitě
Popová královna Madonna si v Las Vegas na Billboard Music Awards střihla strhující taneční představení se svými digitálními dvojnicemi. Na …
Zveme vás na ARfest – první český festival rozšířené reality
18. a 19. května se bude v Praze konat festival ARfest Prague zaměřený výhradně na kouzla rozšířené reality. Těšit se …
Oznámen Minecraft AR – nový nástupce Pokémon Go pro rozšířenou realitu
Microsoft na svém oficiálním kanálu zveřejnil nenápadný trailer lákající na velké oznámení 17. května, kdy to bude neuvěřitelných 10 let …
Angry Birds pro AR přináší souboje s prasaty v rozšířené realitě přímo na váš stůl
Angry Birds už dávno nejsou jen ta stará známá mobilní hra, kterou pamatujeme. Kromě virtuální reality v Angry Birds VR: …
Přinášíme záznam přednášek z Tech Talks Prague o virtuální a rozšířené realitě
Ne každý měl tu možnost navštívit nedávno konanou přednášku Tech Talks Prague #3 zaměřenou na témata virtuální a rozšířené reality, …